Dokowanie palet
Zarówno system Windows, jak i macOS umożliwiają dokowanie większości palet, w tym odłączonych od palety macierzystej, do jednej z czterech krawędzi ujęcia widoku. Jeśli odpowiada Ci aktualny układ środowiska roboczego, możesz zapisać położenie poszczególnych palet (zob. Zapisywanie ustawień i położenia palet).
Windows
W systemie Windows opcja dokowania palet/kart jest domyślnie zaznaczona w karcie Ogólne w oknie dialogowym „Preferencje Vectorworks”. W razie potrzeby odznacz tę opcję. Aby uzyskać więcej informacji, zob. Preferencje Vectorworks.
Aby zadokować paletę do krawędzi okna lub do innej zadokowanej palety, wykonaj następujące kroki:
Gdy klikniesz pasek tytułu i zaczniesz przeciągać wybraną paletę, na ekranie wyświetlony zostanie znacznik dokowania. Znacznik ten składa się ze strzałek i obrysów wskazujących możliwe położenie dokowanej palety.
Jeśli zamiast do krawędzi ujęcia widoku przeciągniesz ruchomą paletę do już zadokowanej palety, na ekranie wyświetlony zostanie nowy znacznik dokowania, który wskaże dodatkowe miejsca, w których można zadokować paletę.
Przeciągnij paletę do znacznika dokowania i najedź strzałkę skierowaną w wybranym kierunku. Niebieski kształt informuje o planowanym położeniu i rozmiarze dokowanej palety.
Gdy wskazywane przez niebieski kształt położenie jest w porządku, upuść paletę. Zadokowane palety automatycznie dostosowują swój rozmiar, aby pozostawić wolne miejsce na nową paletę.
Przytrzymaj klawisz Ctrl, aby uniemożliwić dokowanie palety podczas jej przeciągania; gdy wciśniesz klawisz Ctrl, znacznik dokowania nie pojawi się.
Aby odłączyć zadokowaną paletę za pomocą przeciągania:
Przeciągnij pasek tytułu palety lub etykietę z nazwą karty, którą chcesz odłączyć, w inne miejsce w obszarze ujęcia widoku.
Aby zadokować lub odłączyć paletę dwukrotnym kliknięciem:
Kliknij dwukrotnie pasek tytułu.
Gdy klikniesz dwukrotnie w pasek tytułu rozdzielonej palety, paleta pojawi się z powrotem w swojej poprzedniej, zadokowanej lokalizacji. Gdy klikniesz dwukrotnie pasek tytułu zadokowanej palety, paleta ponownie odłączy się i pojawi się w swojej poprzedniej lokalizacji w obszarze ujęcia widoku.
Kliknij ewentualnie jeszcze raz, aby ponownie zmienić status palety (z zadokowanej na ruchomą lub odwrotnie).
Dwukrotnym kliknięciem można oddokować tylko paletę. Poszczególne karty można odłączyć tylko poprzez przeciągnięcie ich poza paletę. Jeśli paleta, z której pochodzi odłączona karta, jest zadokowana, dwukrotne kliknięcie karty przywróci ją do jej palety macierzystej. Jeśli natomiast paleta, z której pochodzi odłączona karta, nie jest zadokowana, dwukrotne kliknięcie zadokuje ją osobno do krawędzi ujęcia widoku.
macOS
Zadokowane palety i karty są ściśle powiązane z oknem programu. Gdy przesuniesz okno programu, wszystkie zadokowane palety również zmienią położenie, podczas gdy ruchome palety pozostaną na swoim miejscu. Ponadto palety można także dokować do krawędzi ujęcia widoku.
Opcja dokowania palet i okien programu (zob. Zarządzanie kilkoma otwartymi dokumentami) jest domyślnie włączona. Aby ją wyłączyć, odznacz polecenie Okno > Użyj okna programu.
Funkcja umożliwiająca wzajemne dokowanie ruchomych palet w obszarze ujęcia widoku jest domyślnie włączona. Aby wyłączyć tę funkcję, odznacz opcję Okno > Palety > Ruchomą paletę można zadokować do innej ruchomej palety.
Tylko palety zawierające narzędzia można zadokować do górnej i dolnej krawędzi okna programu.
Aby zadokować paletę do okna programu:
Przeciągnij pasek tytułu palety do krawędzi okna programu.
W systemie macOS, gdy paleta znajdzie się w obszarze marginesu, krawędź okna podświetli się.
Aby zadokować paletę do krawędzi okna, przeciągnij paletę w wybrane miejsce i zwolnij przycisk myszy. Zadokowane palety automatycznie dostosowują swój rozmiar, aby pozostawić wolne miejsce na nową paletę.
Przytrzymaj klawisz Option (macOS), aby uniemożliwić dokowanie palety podczas jej przeciągania wzdłuż krawędzi okna programu.
Aby wzajemnie zadokować palety w obszarze ujęcia widoku:
Przeciągnij pasek tytułu niezadokowanej palety do innej niezadokowanej palety. Gdy palety znajdą się w swoim zasięgu, najbliższa krawędź podświetli się na niebiesko, aby wskazać możliwe miejsce dokowania palet.
Dokowanie w stacji dwóch grup zadokowanych palet nie jest możliwe. Odłącz jedną z dwóch grup, a następnie zadokuj do innej grupy każdą paletę z osobna.
Aby odłączyć zadokowaną paletę za pomocą przeciągania:
Przeciągnij pasek tytułu palety, którą chcesz odłączyć, w inne miejsce w obszarze ujęcia widoku.
Ustawianie marginesów dla palet (tylko Mac)
Palety można także umieszczać na marginesach ujęcia widoku. Gdy marginesy są włączone, ujęcie widoku nie może przekraczać stałych wymiarów. Dzięki temu palety nie zasłaniają ujęcia widoku. Marginesy można także wyłączyć. W tym celu wybierz zakładkę Ogólne w Preferencjach Vectorworks i wyłącz opcję Marginesy palety (zob. Preferencje Vectorworks: karta Ogólne).
Ukrywanie palet w systemie macOS
Polecenie |
Lokalizacja |
Automatycznie ukrywaj zadokowane palety |
Okno > Palety |
Aby automatycznie ukrywać zadokowane palety aż do momentu, gdy będą one na nowo potrzebne:
Zaznacz odpowiednie polecenie. Wszystkie zadokowane palety zostaną ukryte. Najedź kursorem na palety, aby tymczasowo je wyświetlić i z nich skorzystać. Gdy najedziesz kursorem w innej miejsce, palety ponownie znikną. Zob. Minimalizacja palet, aby tymczasowo wyświetlić zminimalizowane ruchome palety.
Polecenie |
Lokalizacja |
Skrót klawiszowy |
Ukryj uruchomione palety |
Okno > Palety |
Cmd + Shift + Option + H (macOS) |
Aby jednocześnie ukryć lub wyświetlić wszystkie uruchomione palety:
Zaznacz odpowiednie polecenie. Jeśli wyświetlisz paletę ręcznie za pomocą polecenia w menu, ukrywanie zostanie anulowane i wszystkie palety zostaną ponownie wyświetlone.